Parafia w Barwicach

DIECEZJA I DEKANAT

PARAFIA

KILKA INFORMACJI O DIECEZJI

Diecezja koszalińsko - kołobrzeska zajmuje obszar 14 640 km na terenie czterech województw: lubuskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Zamieszkuje go ok. 910 tys. mieszkańców, w tym ok. 835 tys. katolików.
Pod względem administracyjnym diecezja podzilona jest na 24 dekanaty (w tym Barwice) oraz 220 parafii. 200 z nich prowadzonych jest przez księży diecezjalnych, a 19 przez zakonnych.
W diecezji istnieje 210 kościołów parafialnych (w tym 10 w budowie). Natomiast kościołów filialnych jest 361, a punktów odprawiania Mszy św. - 95.
Do diecezji inkardynowanych jest 480 księży. Pośród nich jest 200 proboszczów, 125 wikariuszy, 5 do pomocy w duszpasterstwie, 5 studentów, 2 misjonarzy, 61 emerytów i rencistów oraz 38 pracujących poza granicami diecezji.
Ponadto w diecezji funkcjonuje 10 męskich oraz 27 żeńskich instytutów życia konsekrowanego. Wśród nich jest 125 księży zakonnych i 248 sióstr zakonnzch.
Pierwsyzm biskupem nasyej diecezji był śp. kardynał elekt Ignacy Jeż (1972 - 1992), a jego następcami śp. biskup Czesław Domin (1992 - 1996), biskup Marian Gołębiewski (1996 - 2004), kardynał Kazimierz Nycz (2004 - 2007). Obecnie ordynariuszem diecezji jest biskup Edward Dajczak (od 2007 r.). W posłudze biskupiej pomagają mu obecnie biskup Paweł Cieślik (od 1995 r.), biskup Krzysztof Zadarko (od 2009 r.) oraz biskup senior Tadeusz Werno.

STRONA INTERNETOWA DIECEZJI - KLIKNIJ TUTAJ

DEKANAT

Dekanat (z łac. dziesięć) oznacza strukturę Kościoła (na którą podzielona jest diecezja), składającą się z ok. 10 parafii. Na jego czele stoi ksiądz dziekan. Barwice są stolicą dekanatu, skłądającego się z 10 parafii. Jego dziekanem jest ks. Tadeusz Liman (proboszcz parafii w Grzmiącej), wicedziekanem - ks. Mirosław Kurkiewicz SDB (salezjanin, proboszcz parafii w Czaplinku), a ojcem duchownym - ks. Jacek Maszkowski (proboszcz parafii w Broczynie).

PARAFIA ŚW. STEFANA (BARWICE)

PARAFIA WNIEBOWZIĘCIA NMP (ŁUBOWO)

PARAFIA TRÓJCY ŚWIĘTEJ (CZAPLINEK)

PARAFIA MB KRÓLOWEJ POLSKI (GRZMIĄCA)